Evenimente - ED Targoviste Evenimente - ED Targoviste Evenimente - ED Targoviste Evenimente - ED Targoviste Evenimente - ED Targoviste Evenimente - ED Targoviste Evenimente - ED Targoviste Evenimente - ED Targoviste Evenimente - ED Targoviste Evenimente - ED Targoviste
Sună gratuit pentru informații despre Uniunea Europeană
UE Flag ONG

BJDB

NoutatiNOUTĂŢI - Cetăţenie europeană
22.02.2013 - O piață integrată a serviciilor de livrare a coletelor pentru dezvoltarea comerțului electronic în UE – consultare publică
ED Targoviste

Comisia Europeană invită cetățenii și reprezentanții mediului de afaceri să participe la o consultare publică pentru identificarea măsurilor care pot fi luate pentru a îmbunătăți livrarea de colete în Europa, atât în ceea ce privește prețul dar și comoditatea achiziționării produselor prin intermediul comerțului electronic. Data-limită pentru participarea la consultare este 22 februarie 2013. Piața comerțului electronic evoluează rapid și generează exigențe tot mai mari, atât în ceea ce privește soluțiile inovatoare pentru întreprinderi, cât și în ceea ce privește așteptările consumatorilor. Cerințele sectorului în materie de livrare sunt din ce în ce mai diverse, datorită numărului tot mai mare de segmente de produse acoperite (cărți, DVD-uri, îmbrăcăminte, mici articole electronice, produse electronice de uz casnic, mobilier, aparate de uz casnic), a căror valoare, greutate și dimensiune a ambalajului diferă. La rândul lor, rețelele de socializare, tehnologiile informației în timp real și utilizarea generalizată a dispozitivelor mobile și portabile i-au determinat pe consumatori să devină mai exigenți și să pretindă modalități de livrare bazate pe informații în timp real și pe o multitudine de opțiuni.

Relațiile comerciale și – la modul mai general – economice dintre operatorii de comerț electronic (e-retailers) și consumatori sunt caracterizate de o serie de operațiuni logistice complexe. Livrarea implică transportul bunurilor fizice comandate online până la punctul de livrare final, când ajung la clientul final. În acest proces sunt angajați mai mulți operatori, precum transportatori, operatori de servicii poștale și expres, precum și alți furnizori de servicii logistice.

Au fost identificate trei arii prioritare privind problemele cu care se confruntă atât consumatorii cât și operatorii de comerț electronic la nivelul Uniunii:

  • Oferirea unor condiții de livrare mai comode pentru consumatori de către întreprinderile mici și mijlocii;
  • Asigurarea unor soluții de livrare mai eficiente din punctul de vedere al costurilor și prețuri mai bune pentru consumatori și întreprinderile mici și mijlocii;
  • Promovarea unei cooperări mai bune pentru livrarea serviciilor la nivelul operatorilor de livrări și între operatorii de livrări și operatorii de comerț electronic (e-retailers), respectiv întreprinderile mici și mijlocii.

Detalii specifice despre consultare și întrebările lansate în cadrul consultării sunt disponibile în documentul acesta .

Rezultatele consultării publice vor fi publicate în primăvara 2013 și concluziile vor servi la conturarea unui set de acțiuni care trebuie implementate pentru constituirea unei piețe unice a livrării de colete.

Pentru a participa la consultare vă rugăm să accesați următoarea pagină de internet.


NoutatiALTE NOUTĂŢI - Cetăţenie europeană