Evenimente - ED Targoviste Evenimente - ED Targoviste Evenimente - ED Targoviste Evenimente - ED Targoviste Evenimente - ED Targoviste Evenimente - ED Targoviste Evenimente - ED Targoviste Evenimente - ED Targoviste Evenimente - ED Targoviste Evenimente - ED Targoviste Evenimente - ED Targoviste
Sună gratuit pentru informații despre Uniunea Europeană
UE FlagPUBLICAŢII
Publicatii 2017
Publicatii 2016
Publicatii 2015
Publicatii 2014
Publicatii 2013 Publicatii 2012 Publicatii 2011 Publicatii 2010 Publicatii 2009
UE Flag NOUTAŢI UE
Eroare de flux RSS
UE Flag ONG

BJDB

NoutatiNOUTĂŢI - Evenimente ED Târgovişte
01.07.2020 - Copiii fac coding în bibliotecile publice
ED Targoviste

În urma candidaturilor depuse în cadrul  concursului județean „Copiii fac coding în bibliotecile publice”  adresat celor cu vârste cuprinse între 10 și 15 ani, care știu să programeze în diferite limbaje  de programare și fac parte din cluburile de programare înființate de biblioteci publice dâmbovițene, derulat prin Proiectul Național CODE Kids, Biblioteca Județeană „Ion Heliade Rădulescu” Dâmbovița - Centrul EUROPE DIRECT Târgoviște, anunță coderii finaliști.

Au aplicat în cadrul concursului, copii de la 6 cluburi de coding (din 8 existente în județul nostru), respectiv: Raciu, Fieni, Conțești, Titu, Ocnița și Târgoviște. În aceste cluburi lucrează un număr de 72 de copii pentru care au fost puse la bătatie 30 de premii. La această primă ediție avem 10 câștigători de locul I și 10 câștigători de locul II (celelalte 10 premii pentru locul III, vor fi reportate pentru următorul concurs).

   Lista acestora este următoarea:

1.         Dumitru Daiana – RACIU

2.         Voicu Mario Cristian – RACIU

3.         Pascale Cosmin – FIENI

4.         Stan Alexandru – Florin – CONȚEȘTI

5.         Uta Cristian – FIENI

6.         Istrate Dario Emilian – FIENI

7.         Grecu Antoine – FIENI

8.         Tabarcea Teodora – TITU

9.         Beșea Valentin – TITU

10.       Ghiorghe Mario – TITU

11.       Grosu Silvia Mihaela – FIENI

12.       Vlad Alessia - FIENI

13.       Radu Andreea – RACIU

14.       Cucui Andrei Rafael – TÂRGOVIȘTE

15.       Preduț Eusebiu – TITU

16.       Olteanu Daniel – TITU

17.       Drăgoi Darius Constantin – OCNIȚA

18.       Ene Andres Ioan – TÂRGOVIȘTE

19.       Safta Antonia Maria – TÂRGOVIȘTE

20.       Năftica Sebastian Mihail – TÂRGOVIȘTE

Cele 20 de premii oferite de Centrul EUROPE DIRECT Târgoviște, constând în:

- 10 premiul I – rucsac BBC;

- 10 premiul al II-lea – block notes și pix  cu breloc din lemn; vor fi ridicate de copii de la biblioteca din localitatea lor, acolo unde funcționează clubul de programare.

Felicitări tuturor și mulțumiri bibliotecarilor care se implică în acest proiect de educație a copiilor!


NoutatiALTE NOUTĂŢI - Evenimente ED Târgovişte