Doriți să aflați mai multe despre Uniunea Europeană și să participați la o discuție despre viitorul său?
Comisia Europeană a adoptat în data de 24 martie 2010 un proiect de mandat pentru negocierea transferurilor de date bancare cu guvernul Statelor Unite în cadrul Programului de urmărire a finanţărilor în scopuri teroriste (TFTP).Comisia vrea să finalizeze un acord în această vară pentru a limita deficienţele în ceea ce priveşte securitatea.
„Terorismul rămâne una dintre principalele ameninţări la adresa securităţii UE şi trebuie să dezvoltăm instrumente care să poată face faţă acestei ameninţări şi care să permită o cooperare internaţională eficace”, a declarat Cecilia Malmström, comisar pentru afaceri interne. Aceasta a adăugat: „programul pe care ne propunem să-l susţinem prin acest acord UE-SUA privind transferul de date de mesagerie financiară şi-a dovedit eficacitatea şi sunt convinsă că va continua să fie util, oferind în acelaşi timp cel mai înalt nivel de protecţie posibil pentru datele cu caracter personal ale cetăţenilor UE, permiţându-le acestora să aibă dreptul la căi de atac administrative şi judiciare, asigurând o monitorizare mai importantă datorită unui proces periodic de revizuire şi garantând faptul că cererile de date trebuie să fie aprobate de o autoritate judiciară publică. Mă voi asigura că Parlamentul European va fi informat imediat şi pe deplin în toate etapele procesului de negociere şi că discuţiile cu interlocutorii noştri din SUA vor ţine seama în mod corespunzător de aspectele considerate îngrijorătoare de Parlamentul European şi de sugestiile formulate de acesta.” „Rolul nostru este de a ne asigura că drepturile cetăţenilor sunt respectate şi protejate în orice moment”, a declarat vicepreşedintele Viviane Reding, comisarul UE pentru justiţie, drepturi fundamentale şi cetăţenie.„La redactarea mandatului pentru noul acord, Cecilia şi cu mine am ţinut seama de aspectele considerate cele mai îngrijorătoare de Parlamentul European, care au fost exprimate în septembrie anul trecut, în special în legătură cu dreptul la viaţă privată şi dreptul la căi de atac administrative şi judiciare eficace şi nediscriminatorii.Viitorul acord va asigura prezentarea de către Comisie a unor rapoarte periodice către Parlamentul European, asigurând astfel controlul democratic .În cele din urmă, dar nu mai puţin important, viitorul acord va prevedea în mod explicit condiţii de reciprocitate din partea SUA în cazul în care UE îşi va crea propriul program de urmărire a finanţărilor în scopuri teroriste. Consider că, în aceste condiţii, Uniunea Europeană poate deschide cu încredere o nouă rundă de negocieri cu partenerii noştri din SUA.”
Propunerea de astăzi îi dă Comisiei mandatul de a negocia un nivel ridicat de protecţie a datelor cu caracter personal. De asemenea, prin această propunere, Comisia se va angaja să asigure informarea deplină a Parlamentului European cu privire la aspectele discutate în toate etapele negocierilor.
Conform propunerii Comisiei, proiectul de mandat include garanţii suplimentare semnificative privind protecţia datelor, ca de exemplu limitarea strictă a prelucrării datelor la obiectivul de combatere a terorismului, o interdicţie totală a transferurilor masive de date către ţări terţe (numai informaţii esenţiale pot fi transferate).Mandatul vizează o eventuală limitare a cantităţii de date cu caracter personal care sunt transferate autorităţilor SUA.
În conformitate cu dreptul UE, mandatul propune un termen maxim general de păstrare a datelor de 5 ani. UE va avea dreptul să denunţe acordul în cazul unei încălcări a oricăreia dintre garanţiile oferite privind protecţia datelor.
Context
În cadrul reuniunii Consiliului Justiţie şi Afaceri Interne din 25 februarie 2010, a existat un acord general între statele membre în legătură cu existenţa unei nevoi stringente de a încheia un nou acord TFTP UE-SUA pentru a menţine acest program util de combatere a terorismului, după refuzul din 11 februarie al Parlamentului European de a aproba acordul interimar TFTP.
Ca urmare a votului Parlamentului European, o scrisoare semnată de preşedintele Consiliului i-a fost transmisă Secretarului de Stat al SUA, la 22 februarie, prin care se preciza că, având în vedere rezoluţia Parlamentului, UE nu poate deveni parte la acordul interimar şi se denunţa aplicarea provizorie a acordului.