Doriți să aflați mai multe despre Uniunea Europeană și să participați la o discuție despre viitorul său?
Claude Moraes: UE folosește toate puterile de care dispune, în numele cetățenilor, pentru a crea un echilibru între securitate și protejarea vieții private pe internet
Protecția datelor și supravegherea în masă au fost discutate marți, 18 februarie, în cadrul unui chat pe Facebook, cu eurodeputatul Claude Moraes (S&D, Regatul Unit). Acesta pregătește un raport privind ancheta lansată de Parlamentul European anul trecut, după ce Edward Snowden a denunțat monitorizarea pe scară largă a cetățenilor de către autoritățile SUA. „Protejarea drepturilor cetățenilor este pe primul loc. De aceea suntem aici”, a spus domnul Moraes.
Una din întrebările puse în cadrul chat-ului a fost legată de echilibrul dintre protecția datelor și securitate. „UE folosește toate puterile de care dispune, în numele cetățenilor, pentru a crea un echilibru între securitate și protejarea vieții private pe internet”, a răspuns domnul Moraes. „Protejarea drepturilor cetățenilor este pe primul loc. De aceea suntem aici”, a adăugat dumnealui.
Raportorul a arătat că între grupurile politice, părerile despre acțiunile lui Edward Snowden variază. Acesta este un „denunțător, ale cărui acuzații trebuie investigate”, a arătat domnul Moraes.
Participanții la chat au întrebat și despre pachetul de legi privind protecția datelor aprobat de Parlamentul European. „Este foarte important ca acest pachet, care înlocuiește legislația existentă inadecvată, să fie implementat în statele membre”, a răspuns raportorul.