Doriți să aflați mai multe despre Uniunea Europeană și să participați la o discuție despre viitorul său?
Luni, 22 iunie 2026, președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, și președintele Consiliului European, António Costa, vor găzdui cel de al doilea summit UE-Republica Moldova.
Împreună cu președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, ei vor trece în revistă progresele semnificative înregistrate în relațiile UE-Moldova și vor discuta despre următoarele etape ale procesului de aderare a Republicii Moldova la UE, în urma deschiderii negocierilor privind așa-numitul „grup tematic al elementelor fundamentale”. Acest grup tematic cuprinde valorile și principiile fundamentale pe care este construită UE, în special statul de drept și funcționarea instituțiilor democratice.
Organizat la doar câteva zile după deschiderea acestor negocieri istorice cu Republica Moldova, precum și cu Ucraina, summitul cu Republica Moldova va transmite încă un semnal puternic al angajamentului continuu al UE față de calea europeană a acestei țări. Liderii vor discuta despre progresele înregistrate în punerea în aplicare a agendei de reforme a Republicii Moldova în cadrul Planului de creștere, care a deblocat deja fonduri UE în valoare de 504 milioane EUR. De asemenea, summitul va oferi ocazia de a consolida cooperarea în domenii de interes comun, inclusiv conectivitatea, energia, educația, contactele interpersonale dintre europeni și moldoveni și apărarea împotriva amenințărilor hibride.
Președinta von der Leyen și președintele Costa, împreună cu președinta Sandu, vor susține discursuri introductive la ora 12.45 (ora României). După summit, ei vor organiza o conferință de presă comună în jurul orei 15.30 (ora României), pe EBS.
(Pentru informații suplimentare: Anitta Hipper – Tel. +32 2 298 56 91; Markus Lammert - Tel. +32 2 296 75 33; Yuliya Matsyk - Tel. +32 2 296 27 16)