Doriți să aflați mai multe despre Uniunea Europeană și să participați la o discuție despre viitorul său?
Proiectele pentru dezvoltarea infrastructurii energetice propuse de România vor putea primi finanțare europeană prin intermediul Facilității pentru Conectarea Europei (FCE), în cadrul primului apel de propuneri al anului 2015. Suma totală alocată acestui apel este de 100 milioane de euro, ea funcționând drept catalizator pentru atragerea finanțărilor publice sau private adiționale.
Proiectele avute în vedere își propun să pună capăt izolării energetice, să elimine blocajele din acest sector și să finalizeze piața energetică europeană. Termenul-limită pentru depunerea cererilor de finanțare este 29 aprilie 2015. Proiectele selectate vor fi anunțate în luna iulie.
Comisarul UE pentru politica în domeniul climei și energiei, Miguel Arias Cañete, a declarat: "Rețelele energetice fiabile și bine conectate sunt vitale pentru realizarea unei Uniuni Energetice europene flexibile. Avem nevoie de investiții majore pentru a realiza o grilă energetică adaptată pentru viitor. Această finanțare reprezintă o oportunitate de investiții în construirea unei piețe energetice competitive, durabile și sigure și, în cele din urmă, de obținere de beneficii pentru familiile și întreprinderile noastre."
Context
Baza legală a apelului pentru propuneri este regulamentul privind Facilitatea pentru Conectarea Europei (Regulament 1316/2013). Condițiile de eligibilitate pentru finanțarea proiectelor sunt incluse în regulamentul privind orientările referitoare la infrastructura energetică trans-europeană (Regulament 347/2013).
Persoane de contact pentru presă
Întrebări din partea publicului larg:
Pagini Utile