Doriți să aflați mai multe despre Uniunea Europeană și să participați la o discuție despre viitorul său?
UE lansează Platforma agendei privind conectivitatea, pentru a consolida legăturile dintre Europa și Asia Centrală prin regiunea Mării Negre și prin Caucazul de Sud.
Comisia Europeană a lansat Platforma agendei privind conectivitatea și a încheiat acorduri cu instituții financiare internaționale care se preconizează că vor mobiliza până la 2 miliarde EUR pentru investiții strategice în conectivitate în regiunea Mării Negre și în Caucazul de Sud.
Platforma a fost prezentată în cadrul unei reuniuni ministeriale la nivel înalt găzduite de comisara pentru extindere Marta Kos, de comisarul pentru parteneriate internaționale Jozef Síkela și de comisarul pentru transport sustenabil Apostolos Tzitzikostas. La reuniune au participat miniștri ai transporturilor și înalți reprezentanți din statele membre ale UE și din Armenia, Kazahstan, Republica Kârgâzstan, Republica Moldova, Tadjikistan, Turkmenistan, Turcia, Ucraina și Uzbekistan, precum și reprezentanți ai G7 și ai instituțiilor financiare internaționale, pentru a promova Agenda privind conectivitatea transregională în cadrul strategiei „Global Gateway”.
Mai multe informații sunt disponibile în comunicatul de presă.
(Pentru informații suplimentare: Guillaume Mercier - Tel.: +32 2 298 05 64; Yuliya Matsyk - Tel.: +32 2 296 27 16)